Za rohem svět: poslední premiéra sezóny je tu!

V neděli 27. dubna nás čeká poslední premiéra divadelní sezóny.🔥Tým, který stojí za nedávno zderniérovanou inscenací Oči v sloup, pracuje na novém autorském projektu s názvem Za rohem svět. Můžete se těšit na dvě hry v jednom inspirované knihou Ekobytí filozofa*ky Timothy Morton.

V knize Ekobytí nabízí Morton určitou perspektivu nahlížení na současné krize. Jak dnes rozumět světu a své pozici v něm, jak zpracovávat všechny krize a reakce na ně? Jak být součástí světa, který hoří, vysychá, taje a zaplavuje? Na tyto otázky se ptá tým inscenace Za rohem svět.

„Kniha nás odklonila od všech trápení s naším světem k lehkosti, kterou přináší pokrčení ramen nad tím, že nic nemáme a nemůžeme mít pod kontrolou. Ani životy. Ani svět. Přijímáme lehkost, kterou nám kniha nabízí, a oddáváme se ne-smyslu světa, který je za rohem a my se s ním potřebujeme nějak vypořádat,“ říká o vztahu k předloze režisér Jiří Adámek Austerlitz.

„Důležitým východiskem, které nám nabídl*a Morton, je pojem ladění. Ladění obou představení, ladění všech herců na scéně, ladění k textům, scénografii, divákům i světu za rohem,“ dodává dramaturgyně Zuzana Šklíbová. Do textu k inscenaci se významně propsaly osobní příběhy celého tvůrčího týmu. „Z původního scénáře nám ve fázi zkoušení zůstaly jen fragmenty. Začali jsme pracovat s promluvami herců, které jsme sbírali během zkoušek. Ztratili jsme tak kontrolu nad tím, co bylo dříve připravené, což nám otevřelo nové možnosti vytváření vztahů a souvislostí.“

V inscenaci vystoupí společně se svými dvojníky herci Ondřej Bauer, Fedir Kis, Daniel Šváb a herečka Kateřina Neznalová. „Na základě některých motivů z filmu Synecdoche, New York od Charlieho Kaufmana, jímž jsme se v procesu inspirovali, jsem navrhla hru s dvojníky. Herce jsme zploštili a jejich fotografické podobizny otiskli do všech možných fragmentů scény a kostýmů,“ popisuje scénografka Zuzana Sceranková.

Za rohem svět nabídne odlehčený pohled na jinak znepokojující podobu světa, a to nejedním inscenačním tvarem. Na naší scéně budou souběžně probíhat dvě představení. Autorkou druhé inscenace plné neotřelých objektů je výtvarnice a performerka Berta Doubková.

Inscenace vzniká v koprodukci s festivalem Divadelní svět Brno jako součást programu Inscenační inkubátor. Během festivalu bude uvedena 28. května 2025 v Divadle Husa na provázku.

premiéra: 27. dubna 2025 od 20:00 ve Studiu Hrdinů
brněnská premiéra: 28. května od 20:00 v Divadle Husa na provázku
pražské reprízy: 4., 15., 25. května a 9. června