Studio Hrdinů zahajuje svou 7. sezónu

Pro nadcházející divadelní sezónu 2018/19 připravuje Studio Hrdinů 4 nové premiéry a chystá spolupráci s kurátorskou platformou PAF. Studio Hrdinů se dramaturgicky silně zaměří na roli umělce ve společnosti a nadále ve své práci bude akcentovat propojení divadla a výtvarného umění.

Studio Hrdinů na prahu své sedmé sezóny stále prochází komplikovanou rekonstrukcí. Během rekonstrukce pódia, na kterou divadlo shánělo prostředky na jaře tohoto roku prostřednictvím úspěšné sbírky na crowdfundingovém portálu, se zjistilo, že mnoho úprav v podzemním sále Veletržního paláce, kde divadlo sídlí, je v rozporu s kolaudačním rozhodnutím z roku 2003. Vlivem dlouhých čekacích lhůt jednotlivých úřadů a většího rozsahu stavebních úprav došlo k tomu, že ani dřívější ukončení předchozí divadelní sezóny (v první polovině června) a dvouměsíční divadelní prázdniny divadlu neumožňují zahájit novou sezónu s celou šíří jeho repertoáru. Kvůli úpravám, které si vyžaduje požárně-bezpečnostní řešení stavby, nelze tudíž ještě minimálně 2 měsíce hrát na tzv. prodlouženém jevišti. Toto prostorové řešení si vyžadují představení Skugga Baldur, Pan Theodor Mundstock, O slavnosti a hostech a Mimo zápis. V důsledku nových regulí v oblasti požární bezpečnosti musí od nové sezóny Studio Hrdinů také ukončit svůj cyklus výstav, které od vzniku divadla byly tradiční součástí jeho aktivit. Výstavy byly svébytnou přesahovou linkou, v které umělci reflektovali a reagovali na nové inscenace Studia Hrdinů. „V dlouhodobějším horizontu se budeme snažit najít novou verzi těchto přesahů, které jsme vnímali sice jako doplňkovou, ale pro naše vnímání divadla zásadní součást naší práce. Studio Hrdinů nadále cítí, že přesah divadla do výtvarného umění a naopak je jedním z jeho pilířů a rádi bychom v naší práci toto propojení nadále akcentovali,” říká k ukončení výstavního cyklu umělecký ředitel divadla Jan Horák.

První premiéru této sezóny Studio Hrdinů chystá na druhou polovinu listopadu 2018. Bude jí inscenace hry současné německé dramatičky Dei Loher Modrovous – naděje žen v režii Jana Horáka a Michala Pěchoučka. Příběh Modrovouse je velice vzdálenou variací Perraultovy pohádky o muži s barevnými vousy a sarkastickou parafrází fenoménu vražedných mánií. Hrají: Cyril Dobrý, Eva Hacurová, Agáta Kryštůfková, Sára Märcová.

Poslední premiérou roku 2018 bude inscenace hry Kathariny Schmitt Molyneuxova otázka, jejíž text vznikl na základě série rozhovorů s lidmi, kteří se narodili nevidomí. Autorku zajímalo jak lidé, kteří nemají žádné vizuální představy, tvoří obrazy. „Molyneuxova otázka byla od začátku a ve všech svých fázích koncipována jako česko-německý projekt. Poté, co jsem ji v roce 2017 realizovala jako rozhlasovou hru v němčině pro ORF a v češtině pro ČRo Vltava, vznikne letos jako další krok německá divadelní verze souběžně s českou. Berlínské uvedení bude mít podobu performativní instalace v galerii Eigen+Art Lab, v Praze se inscenace zařadí na pravidelný repertoár Studia Hrdinů,” říká o připravované inscenaci režisérka Katharina Schmitt. Premiéra pražské inscenace s herci Pavlínou Štorkovou a Jakubem Gottwaldem se uskuteční v polovině prosince.

Po novém roce začne ve Studiu Hrdinů zkoušet Ivan Buraj, umělecký šéf brněnského HaDivadla, dramatizaci románu švýcarského spisovatele Maxe Frische Stiller. Klíčový román poválečné literatury pro Studio Hrdinů dramatizuje režisér společně s Janem Kačenou. První román z volné Frischovy trilogie (Stiller, Homo Faber, Mé jméno budiž Gantenbein) zkoumá podmínky bytí v nejasných konturách konzumní společnosti vyšší střední třídy, která má ráda umění. Stiller není jenom člověkem, je zejména symbolem stavu západního světa tlumočeného příběhem umělce. V hlavní roli se ve Studiu Hrdinů prvně představí Martin Finger. 

Poslední premiérou sezóny bude inscenace hry Thomase Bernharda Zdání klame v režii Jana Horáka a Michala Pěchoučka. Hlavním tématem této divadelní hry, v níž je patrná silná autobiografická linka, je umělec zahnaný do lidské i umělecké slepé uličky. Dva staří bratři – žonglér a herec svádí zápas s osamělostí a sebezničujícím nedosažitelným perfekcionismem.

V nové sezóně bude Studio Hrdinů nadále pokračovat v koprodukcích s nezávislým sdružením A.M. 180 collective, které propojuje nezávislou hudební a výtvarnou scénu.  Druhou společnou akcí s touto platformou bude koncert experimentální hudebnice Alexandy Drawchin vystupující pod uměleckým pseudonymem Eartheater 13. října. 

Propojení divadla, hudby, performance a výtvarného umění bude Studio Hrdinů akcentovat i v doprovodné lince připravované společně s kurátorskou platformou PAF. V rámci společného projektu se 27. září odehraje světová premiéra a zároveň i jediné uvedení nové performance THRILLER, jejímž autorem je britský producent a avantgardní hudebník Dean Blunt. „Přestože management umělce k projektu záměrně nepodává bližší informace, vodítkem pro diváky můžou být Bluntovy předchozí projekty, ať už opera Inna, kterou v roce 2017 napsal společně s Micou Levi, nebo jeho scénicky radikální konceptuální solové koncerty,” říká k projektu kurátor platformy PAF Martin Mazanec.
V rámci akce PAF & SH bude Bluntově performance předcházet další výrazná událost – přednáška Darkness. In Between Film and Contemporary Art ceněného rakouského umělce a experimentálního filmaře Martina Arnolda v dialogu s francouzskou filmovou teoretičkou Emmanuelle André.

Do nové sezóny divadlo vstupuje s redesignem stávajícího vizuálního stylu. Autorkou grafických prací je nadále Tereza Sochorová Horáková, jejíž minimalistický rukopis, práce s černobílým vizuálem a umělecká svébytnost propagačních tiskovin, se stali pro grafiku Studia Hrdinů charakteristické. Nová podoba vizuálního stylu bude více otevřená práci s typografií , která se nově pro grafiku divadla stane dominantní a motivy jednotlivých inscenací již nebudou stát v jejím centru. „Od nového vizuálního stylu si slibujeme větší svobodu v práci s písmem a motivy. Je pro nás důležité, aby redesign byl tak citlivý, že náš divák nebude na pochybách, že drží v ruce právě náš měsíční program nebo leták, ale nová podoba ho zároveň lákala a osvěžila,” říká grafička.

Studio Hrdinů: sezóna 2018/19

Dea Loher: Modrovous – naděje žen režie: Jan Horák a Michal Pěchouček – listopad 2018

Katharina Schmitt: Molyneuxova otázka režie: Katharina Schmitt – prosinec 2018

Max Frisch: Stiller režie: Ivan Buraj – duben 2019

Thomas Bernhard: Zdání klame režie: Jan Horák a Michal Pěchouček – červen 2019