Studio Hrdinů vám děkuje za přízeň v roce 2015 a těší se na vás v novém roce

Přestože se nepodařilo realizovat vše, co jsme chtěli, uplynulý rok nás posunul opět dál, rozšířil a zprofesionalizoval se realizační team Studia Hrdinů (dále SH), který tak dokázal zvládat i náročné mezinárodní spolupráce i realizaci mezinárodního festivalu v Ostravě. Rádi bychom vám proto krátce uplynulý rok připomněli a představili první polovinu roku příštího.

V roce 2015 jsme připravili čtyři premiéry Marbot (režie: Jan Horák a Michal Pěchouček), O Slavnosti a hostech (režie: Katharina Schmitt), Zápisky Malta Lauridse Brigga (režie: Kristýna Kosová a Adam Svozil) a Kauza Schwejk (režie: Dušan D. Pařízek). Pátým plánovaným projektem měla být inscenace Miloše Horanského na motivy románu Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock, která byla přesunuta na květen příštího roku. Podařilo se nám také realizovat několik projektů a performancí na pomezí divadla a výtvarného umění a také řadu hostování našich projektů v rámci celé ČR, projektem Kauza Schwejk pak i v zahraničí. Pařízkova inscenace Kauza Schwejk byla první mezinárodní koprodukcí SH. Projekt byl nazkoušen ve SH a v červnu premiérován v rámci prestižního vídeňského festivalu Wiener Festwochen, v listopadu pak proběhla německá (Theater Bremen) a pražská premiéra ve SH. Listopad byl také měsícem realizace mezinárodního festivalu současného autorského činoherního a pohybového divadla Norma v Ostravě. SH festival iniciovalo společně s ostravskou galerií Plato. SH vytvořilo dramaturgii a samotnou realizaci festivalu, který byl velmi kladně přijat jak odbornou tak i širokou veřejností. Celkově veškeré produkce SH v minulém roce navštívilo přes 10.000 diváků.

První polovina roku 2016 přinese náročné čtyři premiéry. První bude více než rok připravovaný projekt Kamily Polívkové a Terezy Hofové podle novely předního islandského autora Sjóna Skugga Baldur (obsazení: Tereza Hofová). Tento projekt je výrazně podpořen dotací Norských fondů a bude mít svou premiéru jak ve SH, tak i v Reykjavíku. Následovat bude premiéra Davida Jařaba, který zpracovává postkoloniální téma a jeho souvislost se současnou migrační vlnou Bílí psi a černý kočky (obsazení: Tomáš Jeřábek, Jiří Černý, Martin Pechlát, Eliška Mesfin Boušková a Maxim Mededa). Předposlední premiérou bude Horanského Mundstock (obsazení: Vojtěch Dyk, Gabriela Míčová, Dana Poláková). Poslední premiérou bude opět režie Kamily Polívkové, která zpracuje pro SH napsaný text Davida Zábranského Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny (obsazení: Stanislav Majer).

Studio Hrdinů je v polovině své čtvrté sezóny a díky víceletému grantu se může stabilizovat a více plánovat do budoucnosti. Těšíme se na vás jak ve Studiu Hrdinů, na hostování po celé České republice, tak i na druhém ročníku festivalu Norma v Ostravě. Pokud má někdo chuť a peníze, tak i na islandské premiéře Skuggy Baldura v Reykjavíku na začátku března 2016.

Za Studio Hrdinů Jan Horák a Tomáš Kadlec