Miroslav Bambušek

Dramatik, divadelní a filmový režisér Miroslav Bambušek se dlouhodobě věnuje projektům, které vnímají kulturu jako platformu pro politické a sociální reflexe. Vystudoval filozofii a překladatelství (francouzština a starořečtina) na Institutu základů vzdělanosti FHS UK. Napsal přes třicet divadelních her, dvě nerealizovaná operní libreta (LeninHerakles) a filmové scénáře. V Lounech v roce 1996 založil spolu s bratrem Tomášem divadelní skupinu D. I. Lebedung zaměřenou na inscenování současné dramatiky.

Za hry Písek (2002) a Porta Apostolorum (2004) obdržel druhé ceny v soutěži o nejlepší českou hru Nadace Alfréda Radoka. Za projekt Perzekuce.cz, který inicioval mezi léty 2004–2006 (inscenace Porta Apostolorum, Útěcha polní cesty, Horáková x Gottwald, Zóna), obdržel cenu Sazky a Divadelních novin (2006) a za hru Česká válka byl nominován na Českou hru roku 2011 v rámci udílení Cen Alfréda Radoka. V roce 2008 obdržel cenu za scénář k filmu Případ Posteleberg na filmovém festivalu v Karlových Varech (Cena Filmové nadace RWE, Barrandov Studio).

S Ewanem McLarenem spoluinicioval v letech 2009 až 2013 projekt Cesty energie (inscenace Zdař Bůh! – Důl Michal, Ostrava; Voda – Ekotechnické muzeum, Praha; Uran – bunkr v Drnově u Slaného, Ropa – Winternitzovy mlýny, Pardubice). Řadu let spolupracuje s Petrem Kofroněm, který je mj. autorem hudby k filmu Jan Hus – mše pro tři mrtvé muže (scénář a režie M. Bambušek, 2009) a ke hrám Na Fidela mi nesahej (autor hry a režie MB, Roxy/NoD Praha, 2007), Buzní kříž (scénář MB a Jan Horák, režie MB, MeetFactory, Praha, 2012), Cantos (adaptace poezie Ezry Pounda a režie MB, Divadlo Na zábradlí, Praha, 2012), Pevnost Rainalda Goetze (režie MB, MeetFactory, Praha, 2013) ad.

Ve Studiu Hrdinů nastudoval inscenace Kacířské esejePustina,  Dílo.

autor: Duchovní a totalita – Josef Zvěřina a zápas za duchovní svobodu v komunistických kriminálech, Zvěřinec
režie: Moje říše je z tohoto světa, Kacířské eseje, Duchovní a totalita – Josef Zvěřina a zápas za duchovní svobodu v komunistických kriminálech, Jan Patočka a Charta 77, HaDivadlo: Woyzeck, Zvěřinec, Dílo
foto