Patricia Talacko

Narodila se v roce 1976 v St.Gallenu ve Švýcarsku. V letech 1996 – 1998 studovala textilní design na uměleckoprůmyslové škole v Basileji (Kunstgewerbeschule Basel). Následovalo studium scénografie na DAMU v Praze. Jako asistentka scénografie pracovala v letech 2001 – 2004 v Thalia Theater v Hamburku, v této době realizovala první vlastní práce s režiséry Laurentem Chétouane, Arminem Petrasem a Kaiem Ohremem. Od roku 2004 pracuje jako scénografka a kostýmní výtvarnice v různých divadlech v Německu, Švýcarsku, Rakousku a v České Republice, převážně s režiséry Arminem Petrasem, Claudií Bauer a Katharinou Schmitt. Poslední práce vznikly v německých, rakouských a českých divadlech: Volkstheater Wien – „humanisttää!“, Staatstheater Kassel: „Hoffmann’s Erzählungen“ a „Valentiniade“ (režie: Claudia Bauer), „Jenufa“ (režie: Armin Petras) a „Poslední kapitola dějin světa“ (režie: Katharina Schmitt).

Za scénu k inscenaci „humanistää!“ byla oceněná jako scénograf roku 2022 cenou kritiků Theater heute.

V letech 2009 – 2019 spolupracovala s Alexandrem Puškinem v performačním duu Puškin/Talacko, s pravidelnímy výstupy převážně v české umělecké scéně.

Od roku 2010 je technickou a výstavní asistentkou pro umělce Andrewa Gilberta. V roce 2013 vedla spolu se Zuzanou Blochovou kuratorium česko-mezinárodní sekce „FLOW“ na Prague Biennale.

Žije v Praze.

scéna: Poslední kapitola dějin světa, Země beze slov
kostýmy: Zpráva pro Akademii, Poslední kapitola dějin světa, England
foto