Markéta Kinterová: Mimo zápis

vernisáž: 31. ledna 2018 od 18.00 hodin

výstava potrvá od 1. února do 4. března 2018

Výstava s názvem Mimo zápis volně reaguje na inscenaci Mimo zápis režírovanou Ivanou Uhlířovou. Zdrojem pro vznik scénické koláže jsou texty a fragmenty deníkových zápisů Paula Klee. Hra se zabývá tématem tvorby, vzniku uměleckého díla, identity, autorství, aktu tvoření a záznamu. Dva aktéři na scéně jakoby zastupovali oba jednu bytost, jeden v intuitivní a druhý rozumové poloze. Třetím hercem je samotný Deník. Kdo ho má, ten vládne ději.

Můžeme si představit motivy pro potřebu zápisu, pro potřebu pořizování zápisu, pro potřebu tvoření zápisu, pro potřebu tvoření, pro potřebu zápisu tvorby.  Moment zapisování je snaha o převedení síly a podstaty prožitku či reality na možnost poučení, povznesení nebo rozvoj. Dotýkáme se vědění, což neznamená, že ten kdo vstřebává dojde k pochopení zapsaného. Návod, rada, zaznamenaný obraz reality, podpora v rozšiřování představivosti, to vše je tu pro potřebu oslovení druhého, pro oslovení něčeho v nás a vztahování se k něčemu. Marguerite Duras ve své knize Psát říká: „Vše píše, i moucha píše…“  I moucha je ve vztahu ke světu.

Markéta Kinterová ve své práci dlouhodobě pracuje s tématy zápisu, textu, čtení, zachycování reality skrze slova a obrazy a jejich doplňování. Ráda se inspiruje veřejným prostorem, který snímá a vstupuje do něj pomocí leckdy nenápadných interakcí vybízejících k činu. Ten se může odehrávat často (jen) v hlavě diváka. Jde o práci s vědomím. Zde testuje možnost distribuce zápisů, které chce odprostit od zaběhlého ekonomického systému a nabízí nám možnost nového vztahu. Kus za kus. Přineste si směnit za své oblíbené texty, knihy, časopisy, prostě publikace.

Kurátorka: Tereza Sochorová Horáková

Fotografie: Markéta Kinterová a Studio Hrdinů

foto