Katharina Schmitt

dramatička a režisérka – narozena roku 1979 v Brémách, vystudovala režii činoherního divadla na pražské DAMU. Pracovala jako režisérka a dramatička v řadě divadel jako je Pražské komorní divadlo, pražské Národní divadlo, Thalia Theater v Hamburku, Schauspiel Leipzig, Schauspiel Stuttgart, Watermill Center v New Yorku nebo Residenztheater v Mnichově. Soustavně pracuje ve Studia Hrdinů, kde režírovala inscenace Černá zrcadla podle Arna Schmidta, Ne Já Samuela Becketta, Krev Wälsungů podle Thomase Manna, O slavnosti a hostech podle filmu Jana Němce a Ester Krumbachové, Zprávu pro Akademii podle Franze Kafky a svůj vlastní text Molyneuxova otázka.

Ve své režijní tvorbě se zabývá formami mezi výtvarným uměním a divadlem. Pravidelně působí jako režisérka a libretistka v oblasti hudebního divadla, opery a rozhlasu. V roce 2016 režírovala opery Aventures & Nouvelles Aventures Györge Ligetiho v rámci zahájení festivalu New Opera Days v Ostravě. V roce 2017 režírovala v Národním divadle operu Jiřího Kadeřábka Žádný člověk, k níž také napsala libreto. V roce 2018 připravila jako režisérka a libretistka premiéru opery Ondřeje Adámka Alles klappt pro Mnichovské bienále. Její inscenace Nauka o afázii, která vzniká ve spolupráci se skladatelem Michalem Ratajem, bude mít svou premiéru v srpnu 2020 v rámci festivalu NODO.

foto: Merav Maroody

autor: Krev Wälsungů, SAM, Molyneuxova otázka
režie: Poslední kapitola dějin světa, Zpráva pro Akademii, O slavnosti a hostech, Krev Wälsungů, O slavnosti a hostech, Černá zrcadla, England, Ne Já, Molyneuxova otázka
kostýmy: Černá zrcadla
foto