Katharina Schmitt

dramatička a režisérka – narozena roku 1979 v Brémách, vystudovala režii činoherního divadla na pražské DAMU. Pracovala jako režisérka a dramatička v řadě divadel jako je Pražské komorní divadlo, pražské Národní divadlo, Thalia Theater v Hamburku, Schauspiel Leipzig, Schauspiel Stuttgart, Watermill Center v New Yorku nebo Residenztheater v Mnichově. Soustavně pracuje ve Studia Hrdinů, kde režírovala inscenace Černá zrcadla podle Arna Schmidta, Ne Já Samuela Becketta, Krev Wälsungů podle Thomase Manna, O slavnosti a hostech podle filmu Jana Němce a Ester Krumbachové, Zprávu pro Akademii podle Franze Kafky, svůj vlastní text Molyneuxova otázka a Poslední kapitolu dějin světa podle Heinricha von Kleista.

Pravidelně působí jako režisérka a libretistka v oblasti hudebního divadla, opery a rozhlasu. V roce 2016 režírovala opery Aventures & Nouvelles Aventures Györge Ligetiho v rámci zahájení festivalu New Opera Days v Ostravě. V roce 2017 režírovala v Národním divadle operu Jiřího Kadeřábka Žádný člověk, k níž také napsala libreto. V roce 2018 připravila jako režisérka a libretistka premiéru opery Ondřeje Adámka Alles klappt pro Mnichovské bienále. Její inscenace Nauka o afázii, která vznikla ve spolupráci se skladatelem Michalem Ratajem, měla svou premiéru v srpnu 2020 v rámci festivalu NODO. V prosinci roku 2020 vytvořila film HAUCH společně se skladatelkou Julianou Hodkinson a scénografkou Marshou Ginsberg pro Haus der Kulturen der Welt v Berlíně. V sezóně 2023/24 bude mít v Oper Köln premiéru opera INES, její druhá spolupráce se skladatelem Ondřejem Adámkem, ke které napsala libreto a kterou bude i režírovat.

foto: Merav Maroody

autor: Krev Wälsungů, SAM, Molyneuxova otázka
adaptace: Poslední kapitola dějin světa
režie: Zpráva pro Akademii, O slavnosti a hostech, Krev Wälsungů, O slavnosti a hostech, Poslední kapitola dějin světa, Černá zrcadla, England, Ne Já, Molyneuxova otázka
kostýmy: Černá zrcadla
foto