Jsme to, co jíme? Lucie Hayashi, Taneční aktuality, 19. 6. 2015

Novátorské, nápadité, nezapomenutelné. Ať už bychom inscenaci Deep Dish nazvali tancem, fyzickou performancí, živou instalací, pohybovou videoprojekcí nebo zvrácenou večeří, jednalo se o kulinářský zážitek nejen pro taneční gurmány. Rakouské sdružení Liquid Loft naservírovalo Praze řádnou porci současného umění, svěžího, šťavnatého a smyslného.

Hlavní hvězdou představení je malá ruční kamera, jíž snímaný obraz je přenášen rovnou na plátno za tanečníky. Technologicky nic nového. Způsob práce s obrazem i zvukem je však natolik originální, že umožňuje divákům vnímat časoprostorovou realitu z jiných dimenzí. Zvětšený záběr hlávky salátu nás zavede do psychedelického světa mikrobů, noční režim snímání tváří připomene hororové sekvence filmů, maximalizované zvukové efekty mrazí na kůži. Více než hodina fascinujícího pohledu na zdánlivě všední událost nenechá diváky ani na chvíli polevit v pozornosti. Všechny použité technické triky jsou přísně promyšleny a podrobeny jediné koncepci:  Co všechno se děje pod pokličkou běžné večeře s přáteli?

Tři dívky a jeden muž usednou ke stolu plného čerstvé zeleniny a ovoce, během večeře se seznamujeme postupně s jednotlivými charaktery a jejich příběhy. Deep Dish nevypráví, ale ukazuje, nechává diváky do nejmenších molekul vychutnat hloubku jejich porce. Ukazuje svět rozmazlený a zkažený, sebestředný a povrchní, který však neopustil zvířecí instinkty a návyky. Svět lidí nad stolem a pod ním, ve světle i tmě, zachycený zoom-out i zoom-in.

Pokud je fyzické divadlo nazváno fyzickým proto, že jej můžete zažít na vlastní kůži, pak nemá smysl pokoušet se slovy popsat prožité pocity během Deep Dish. Snad se jen mohu podělit o subjektivní radost, že jsem mohla po dlouhé době vidět opravdu povedené využití video technologií v pohybovém představení, a že by mělo být inspirací pro všechny další pokusy v tomto směru. Je škoda, že nebylo stejné péče věnováno také choreografii samotné (týmová práce) nebo kostýmům (tvůrce neuveden), které by dodaly výjimečnému kusu další glanc. Zajímavější pohybové tvary či osobitý design kostýmů jednotlivých charakterů by z tohoto experimentu vytvořil opravdu jedinečné dílo. I tak se ale jedná o velmi dobrou práci, a nutno poděkovat produkci Tance Praha za zprostředkování tohoto zážitku.

http://www.tanecniaktuality.cz/deep-dish-jsme-to-co-jime/