Vojtěch Mašek

(1977)

Režisér a scenárista, v celovečerním hraném filmu debutoval v roce 1999 příspěvkem do povídkového omnibusu Šest statečných (snímek Tomík). Film Fricassé (r. Martin Krejčí, 2003) podle jeho scénáře byl zařazen do sekce Quinzaine des réalisateurs an MFF v Cannes. Film Jsem větší a lepší (r. Martin Duda), na němž se scenáristicky podílel s D. Babanem, byl nominovaný na studentského Oscara.

Společně s Jiřím Soukupem a Václavem Kadrnkou je scenáristou celovečerního snímku Křižáček (r. Václav Kadrnka), který v roce 2017 získal Křišťálový globus pro nejlepší celovečerní hraný film na 52. MFF v Karlových Varech.

Je spoluatorem filmu Okupace, za kterého v roce 2021 získal cenu České filmové kritiky za nejlepší scénář a také Českého lva za nejlepší scénář.

V roce 2022 debutoval na poli celovečerního filmu snímkem Arvéd, u kterého byl také spoluautorem scénáře. Film získal tři Ceny české kritiky za Nejlepší film, nejlepší scénář, a nejlepší mužský herecký výkon a Českého lva za nejlepší scénář, nejlepší hudbu, nejlepší mužský herecký výkon a nejlepší plakát.

 

Je autorem tří divadelních her: Mimo zápis (společně s I. Uhlířovou, Studio Hrdinů 2017) a Černý med (Činoherní klub 2018) Monstrkabaret Freda Brunolda (společně s D. Babanem Divadlo nablízko, 2004) a divadelního seriálu Jožkalipnikjebožíčlověkaneumílhát (společně s D. Babanem, Divadlo Komedie – Studio Hrdinů)

Vedle scenáristiky pak největších úspěchů dosáhl v oblasti komiksu. Je držitelem osmi cen Muriel (nejzn. Hovory z rezidence Schlechtfreund, Pandemonium, O přibjehi, Dašek a Jadrný, Za vším hledej doktora Ženu, Svatá Barbora, Sestry Dietlovy). Je autorem konceptu Recykliteratura, navazující na avantgardistickou tradici asociativní montáže, koláže a vizuální básně, který se mimoděk stal internetovým fenoménem. A také je autorem textu dětské knihy Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček (ilustrované Chrudošem Valouškem) oceněné Bologna Children’s Book Fair 2019.

Paralelně se věnuje filmové dramaturgii.Absolvent katedry scenáristiky FAMU, kde nyní působí jako pedagog.

autor: Jedlík perel, JožkaLipnikjebožíčlověkaneumílhát! / 9.díl /, Mimo zápis, JožkaLipnikjebožíčlověkaneumílhát! / 8.díl /, JožkaLipnikjebožíčlověkaneumílhát! / 16. díl /
režie: Jedlík perel, JožkaLipnikjebožíčlověkaneumílhát! / 9.díl /, JožkaLipnikjebožíčlověkaneumílhát! / 8.díl /
foto