Třetí ročník festivalu Norma bude maratonem divadelně-hudebních vjemů

Festival autorského divadla a současného umění Norma se letos vrací do prostoru Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovic. Nabitý program třetího ročníku bude zhuštěný do jediného dne 3. listopadu. Norma se letos dramaturgicky zaměří na přesahy k hudbě, nejdůsledněji k dílu skladatele Franze Schuberta. Program zahrne šest představení včetně dvou oceněných. Vrcholem bude performance polského souboru Teatr Dramatyczny ve Wałbrzychu pro dvanáct účinkujících a smyčcový kvartet. Festival pořádá galerie současného umění PLATO Ostrava a pražské divadlo Studio Hrdinů.

 

Norma, která spojuje autorské pohybové a činoherní divadlo s výtvarným uměním, se vrací do Dolu Hlubina po dvou letech. Loni se konala v bývalém hobbymarketu Bauhaus, který PLATO využívá pro své projekty. Letos se budou představení odehrávat hlavně ve Starých koupelnách a od 16.30 do půlnoci vytvoří tematické pásmo, jen s krátkými přestávkami. „Bude to maraton divadelně-hudebních vjemů, který přinese ojedinělý a intenzivní zážitek,“ řekl dramaturg Normy a umělecký ředitel Studia Hrdinů Jan Horák.

V letošní dramaturgii je zřetelná linie variací na dílo Franze Schuberta, s nimiž se diváci setkají hned třikrát – v představení Síla zvyku brněnského HaDivadla, v multimediální performanci Erlkönig digital skladatelky Natálie Plevákové a v romantické kompozici Schubert Teatru Dramatyczného ve Wałbrzychu, který s ní loni zvítězil v Krakově na prestižní přehlídce současného polského divadla The Divine Comedy.

Kromě tří variací na Schuberta nabídne Norma performanci Pitch choreografa a tanečníka Jana Bárty, který festival zahájí. Autorkou další performance Vitální dialog je Vladimíra Večeřová, která ji vytvořila přímo na míru Normy. Stejnou výzvu v rámci této dramaturgické linky letos přijala i N. Pleváková. Třetí výraznou ženskou osobností festivalu je Tereza Hradilková se svým tanečním sólem Švihla – vítěznou performancí České taneční platformy 2017.

Po celou dobu festivalu se budou v kinosále budovy Cineport promítat prezentace performancí konaných v PLATO. Doprovodný program zahrne i afterparty s DJkou – Natálií Plevákovou, která se bude konat v kavárně Maryčka po jejím závěrečném představení.

Vstupenky na jednodenní festival jsou již v prodeji přes GoOut. Celodenní vstupné stojí 350 korun; studenti, učitelé, senioři a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P zaplatí 250 Kč. Vstupenky na jednotlivá představení za 100 / 180 Kč budou k prodeji na místě – v kavárně Maryčka. Festival se koná ve spolupráci s Provozem Hlubina a je finančně podporován Ministerstvem kultury ČR. V příštím roce se bude Norma konat opět ve dvou dnech.

Norma se tradičně soustředí na autorské divadelní projekty, které vypovídají o trendech a tématech evropských tvůrců napříč generacemi i žánry. Festival je syntézou divadla a výtvarného umění jak v divadelních inscenacích, tak v performancích. Toto spojení je oboustranně přínosné: konceptuální umělci překračují hranice výtvarného umění přirozeně a divadlo je pro ně výzvou; divadelníci se mohou naopak jejich přesahy inspirovat.